Ako vybrať dielenský pracovný stôl?

Ako vybrať dielenský pracovný stôl?

Na čo rozhodne nezabudnúť a na čo sa zamerať pri jeho výbere? Aké sú typy dielenských stolov a možnosti ich zostavenia?

Dôležitosť stola v dielni

Čo je základom každej správnej dielne? Pracovný stôl, čiže ponk. Pretože dielňa bez stola nie je dielňa.

Investícia do kvalitného pracovného stola sa vám rozhodne vráti v podobe lepších výsledkov a pohodlnejšieho pracovného prostredia. Jeho výber je rozhodujúcim krokom, ktorý ovplyvní pohodlie, efektivitu a bezpečnosť vašej práce. Poďme si teda predstaviť, aké sú možnosti.

Typy pracovných stolov do dielne

V POLAK CZ máme 3 základné typy pracovných stolov. Všetky tieto typy stolov je možné si vybrať ako z preddefinovaných zostáv (z katalógu) alebo si navrhnúť/upraviť ich skladbu podľa svojich predstáv.

 1. KOMBI - tieto stoly patria medzi najžiadanejšie, chodia v demonte (spojovací materiál súčasťou dodávky), jednoduché stavebnicové riešenie (doska / noha / zásuvková skriňa)
 2. MOBILNÉ - ide v podstate o pojazdný dielenský stôl na kolieskach (pevná aj otočná s brzdou)
 3. MODULAR - veľký zvarenec 100-230 kg, najťažšie a najpredávanejšie

Chcem si vybrať dielenský pracovný stôl >>>

Z čoho sa skladá dielenský pracovný stôl?

 • noha
 • doska
 • zásuvková skrinka
 • podvesná skrinka

Rozmery dielenských stolov

V našej ponuke nájdete stoly šírky 1200/1500/2000/2500 mm. Dosku nie je problém upraviť na mieru. Pokiaľ chcete využiť priestor dielne na maximum, ale zmestí sa vám len šírka 2200 mm, na mieru ju skrátime.

Hĺbku stola udáva samotná doska, zvoliť si môžete z rozmerov 700/800 mm.

Pokiaľ používate ťažké nástroje, určite vás bude zaujímať aj to, akú majú stoly nosnosť. Napríklad stôl MODULAR s pracovnou doskou so šírkou 2500 mm a hĺbkou 700 mm má plošnú nosnosť cca 1600 kg.

Ako správne vybrať stôl do dielne?

Vyberáte pracovný stôl do dielne? Zamerajte sa na tieto jednotlivé body.

 1. Veľkosť a priestor
  Prvým krokom pri výbere pracovného stola do dielne je zváženie veľkosti a priestoru, ktorý máte k dispozícii. Stôl by mal ponúknuť dostatok pracovnej plochy pre vašu prácu aj nástroje, ale zároveň by mal byť dostatočne kompaktný, aby v dielni nezaberal zbytočne veľa miesta.
 2. Materiály
  Materiál, z ktorého je pracovný stôl vyrobený, zohráva zásadnú úlohu v jeho odolnosti a životnosti. Oceľové stoly sú odolné voči nárokom ťažších prác a ponúkajú aj praktické úložné priestory. S ohľadom na voľbu pracovnej dosky (buk alebo multipex) je pri výbere vždy dôležité zvážiť, do akého prostredia bude stôl umiestnený. Je stôl určený do interiéru, kde je stála teplota alebo do výrobnej haly, kde je teplota premenlivá? Buková doska na dielenský stôl je náchylnejšia k teplotným zmenám, nehodí sa preto všade.
 3. Výška stola
  S ohľadom nielen na pohodlie, ale aj zdravotnú stránku vášho chrbta, zvážte výšku stola. Tá by mala určite zodpovedať vašim potrebám, aby sa minimalizovalo riziko bolesti chrbta a kĺbov. Výšku dielenského stola sme schopní vám prispôsobiť na mieru. Pri stoloch KOMBI je štandardná výška 880 mm, môžeme vám ale stôl zdvihnúť až do 1500 mm. Riešením sú výškovo nastaviteľné nohy (staviteľný stôl).
 4. Úložné priestory
  Premýšľajte o tom, koľko úložného priestoru budete potrebovať na nástroje, materiály a ďalšie vybavenie. Pracovný stôl s integrovanými policami, zásuvkami alebo regálmi vám pomôže udržať dielňu usporiadanú.
 5. Stabilita a bezpečnosť
  Stabilita stola je kľúčová pre bezpečnosť vašej práce. Uistite sa, že vybraný stôl je dostatočne pevný a odolný, aby zvládal náročné úlohy. Pokiaľ pracujete s ťažšími materiálmi, vyberajte stoly s pevnou konštrukciou. Medzi naše najpredávanejšie a zároveň najťažšie stoly patria kategórie MODULAR.

Dielenský stôl KOMBI BB5715
Objednávacie číslo: BB5715

Dielenský stôl KOMBI BB5715

Dielenský stôl KOMBI NM4725
Objednávacie číslo: NM4725

Dielenský stôl KOMBI NM4725

Dielenský stôl KOMBI AB4815
Objednávacie číslo: AB4815

Dielenský stôl KOMBI AB4815

Dielenský stôl KOMBI PB5825
Objednávacie číslo: PB5825

Dielenský stôl KOMBI PB5825

Mobilný dielenský stôl PPS-2
Objednávacie číslo: PPS-2

Mobilný dielenský stôl PPS-2

Mobilný dielenský stôl PPS-5M
Objednávacie číslo: PPS-5M

Mobilný dielenský stôl PPS-5M

Mobilný dielenský stôl MPS MPS3-820M
Objednávacie číslo: MPS3-820M

Mobilný dielenský stôl MPS MPS3-820M

Mobilný dielenský stôl MPS MPS5-720M
Objednávacie číslo: MPS5-720M

Mobilný dielenský stôl MPS MPS5-720M

Modulárny dielenský stôl PS1-2
Objednávacie číslo: PS1-2

Modulárny dielenský stôl PS1-2

Modulárny dielenský stôl PS1-3M
Objednávacie číslo: PS1-3M

Modulárny dielenský stôl PS1-3M

Modulárny dielenský stôl PS3-1
Objednávacie číslo: PS3-1

Modulárny dielenský stôl PS3-1

Modulárny dielenský stôl PS3-2
Objednávacie číslo: PS3-2

Modulárny dielenský stôl PS3-2

Predchádzajúci Nasledujúce

Ako objednať dielenský stôl?

 • z katalógu POLAK CZ,
 • na mieru v konfigurátore.

V našom katalógu nájdete štandardné konfigurácie dielenských stolov. Nevyhovuje vám toto riešenie? Prispôsobte si stôl na mieru svojim požiadavkám. Základom je korpus zásuvkovej skrine, ale skladba zásuviek, dvierok, políc a ich umiestnenie je už len na vás.

Chcem si nakonfigurovať pracovný stôl na mieru >>>

Podobné články o nábytku

Prejsť do blogu
Vzala by som si jeden ružový dielenský vozík pre seba a modrú skriňu pre manžela
 • Dátum pridania 08. 10. 2021

Vzala by som si jeden ružový dielenský vozík pre seba a modrú skriňu pre manžela

Emancipácia ženám priniesla nielen volebné právo, ale predovšetkým celkovú zmenu myslenia. Začali viac veriť vo svoje schopnosti a postupne sa zapojili aj do profesií, ktoré sú tradične považované za mužské. Dnes už sa nikto nepozastaví nad programátorkou, sudkyňou alebo špičkovou lekárkou (pritom prvá česká doktorka medicíny promovala až v roku 1902!).

Prečítať článok
Pod pojmom dielenský nábytok si dnešné dieťa predstaví kancelársky stôl a stoličku. A čo až vinkel, šublera alebo mafel?
 • Dátum pridania 17. 10. 2021

Pod pojmom dielenský nábytok si dnešné dieťa predstaví kancelársky stôl a stoličku. A čo až vinkel, šublera alebo mafel?

Mnohí si myslia, že dnešné deti sú lenivé, neohrabané a nešikovné. Málokto sa už ale zamýšľa nad tým, prečo to tak v skutočnosti je, či vôbec je to pravda a do akej miery. Pre skoršiu generáciu bolo normálne veci opravovať a to nielen v práci, ale aj vo svojich domácnostiach. Klasický ponk mal vo svojej garáži či dielni každý muž a dielenské skrine, dielenské stoly a najrôznejšie náradie bolo každodenným chlebom väčšiny zamestnancov. Dnešné deti také zázemie nemajú ani doma, ani v školách, ako to bolo predtým.

Prečítať článok
Predchádzajúci Nasledujúce