Vzala by som si jeden ružový dielenský vozík pre seba a modrú skriňu pre manžela

Vzala by som si jeden ružový dielenský vozík pre seba a modrú skriňu pre manžela

Emancipácia ženám priniesla nielen volebné právo, ale predovšetkým celkovú zmenu myslenia. Začali viac veriť vo svoje schopnosti a postupne sa zapojili aj do profesií, ktoré sú tradične považované za mužské. Dnes už sa nikto nepozastaví nad programátorkou, sudkyňou alebo špičkovou lekárkou (pritom prvá česká doktorka medicíny promovala až v roku 1902!).

Ženy na dielni? A prečo nie?

Čím ďalej častejšie sa ženy objavujú aj v tradičných „mužských“ remeslách. Je to dané nielen prekonaním ostýchavosti vyskúšať profesiu, ktorá pre ženu nie je obvyklá. Učňovské odbory zúfalo zápasia o prežitie, záujem o ne totiž každým rokom klesá. Preto skúša nalákať na štúdium remesiel každú šikovnú ruku – vrátane tej ženskej.

Keď ju miluješ... / Keď človeka práce baví

Voči ženám na dielni občas panujú predsudky: že pre svoju prácu nie sú dostatočne fyzicky zdatné, že by sa nemali motať chlapom do poriadnej práce alebo že by sa jednoducho mali držať tradičných ženských profesií a ísť radšej robiť kaderníčku alebo cukrárku.

Našťastie existujú ženy, ktoré podobné názory svojou prácou vyvracajú, ako napríklad žeriavnice Markéta v rozhoru pre denník Metro.

Za štyri roky práce som odišla len z dvoch stavieb. Tam totiž chlapi nezniesli na žeriave ženskú. Mali názor, že patria do kuchyne, k rodine a že sa na túto chlapskú prácu nehodia. Inak sú ale väčšinou super. Občas si vynadáme, to je ale stavba.
Markéta, jeřábnice

Prácu v mužskom kolektíve si pochvaľuje aj zváračka Katarína. V rozhovore pre Ženy iPrima hovorí, že prekvapené boli najprv hlavne jej kamarátky:

Potom ale pochopili, že v odbore chcem niečo dokázať, byť dobrá, a tak to rešpektujú. To viete, nie je to úplne voňavá, čistá práca, ale to mi nikdy nevadilo. Je to remeslo, kde hlavnú rolu hrá človek a nie stroj. A to ma baví.
Kateřina, svářečka

Aj v zahraničí sa ženy objavujú v profesiách, ktoré predtým bývali výhradne mužskou doménou. Jednou takou profesiou je napr. krájanie tradičnej sušenej španielskej šunky. Krájači šunky (tzv. cortadori) sú veľmi váženými majstrami a svoje umenie pravidelne predvádzajú na rôznych súťažiach. Tento rok prvýkrát bola vo finále národnej súťaže žena, Puri Garabayová. Svoju účasť berie ako inšpiráciu pre ostatných:

Môžu si povedať pozrime sa, kam až sme to dotiahli. Ženy sa doteraz podceňujú a obávajú sa podmienok týchto súťaží, kde je krájanie skutočným predstavením. Jemnosť ukrojeného plátku, výzdoba taniera, oblečenia, rýchlosť.
Puri Garabayová

Angela Cochraneová a Kristy Olychicková sa pustili do oveľa náročnejšej práce, učia sa v Británii na debnárky. Čakajú ich štyri roky štúdia a pomerne fyzicky náročná práca. Obe ženy ale remeslo neskutočne bavia a berú ho ako výzvu.

Je to oveľa zložitejšie, než som si myslela, a keď prídem večer domov, tak som vybavená. Zároveň je to vzrušujúce, keď si pomyslím, že budem prispievať k ďalšej generácii whisky.
Angela

Dielenské skrine a vozíky pre pánov aj dámy

Ako teda naložiť s argumentom, že ženy nemajú pre fyzicky náročnejšiu prácu dostatočnú silu? Predsa len krájanie šunky (hoci je to zatiaľ hlavne mužská doména) je vo finále pomerne jemná práca, a aj riadenie žeriava vyžaduje predovšetkým cit, trpezlivosť a pevnú ruku, skôr než tvrdú silu.

 

Klasická dielňa je v našich predstavách obvykle miesto plnej ošúchaných ponkov, kopy ťažkého náradia a pracovnej špiny. Doba našťastie pokročila a moderná dielňa je plná svetla, praktického mobilného nábytku a ďalších vychytávok, ktoré vedia práce veľmi uľahčiť (a to nielen ženám). Ťažšie prístroje a náradie za vás pohodlne prevezie mobilný dielenský stôl. Pravou rukou každého pracovníka a pracovníčky je potom dielenský vozík, na ktorom je najčastejšie používaný vercajk neustále po ruke. Samozrejmosťou sú kolieska s brzdou – to posledné, čo človek pri práci potrebuje, je naháňať vozík po celej dielni.

 

Mylná je tiež predstava dielne ako miestnosti plnej šedivých plechových boxov. Moderné dielenské skrine hrajú všetkými farbami dúhy, zvoliť si môžete vlastnú farbu korpusu, zásuviek aj dvierok (farebné prevedenie). Praktickým riešením sú presklené dielenské skrine, v ktorých aj bez otvorenia dvierok rýchlo ľahko nájdete, čo hľadáte. Črepov sa nebojte, jedná sa pochopiteľne o bezpečnostné tvrdené sklo.

Podobné články o nábytku

Prejsť do blogu
Predchádzajúci Nasledujúce