Prežije dnešný ponk ďalšiu generáciu? Dielenský nábytok v priemysle 4.0

Prežije dnešný ponk ďalšiu generáciu? Dielenský nábytok v priemysle 4.0

4. priemyselná revolúcia prepája svety pokročilé informačné technológie a výrobného priemyslu. Prináša technologické, ale aj sociálne zmeny v priemysle – podľa odhadov sa produktivita zvýši až o 30% a až 40% ľudí bude musieť zmeniť svoju kvalifikáciu. Sme na to pripravení? Kto bude potrebovať súčasný pracovný stôl?

Čo je to priemysel 4. generácie

Predstavme si, že každý počítač, mobil, ale aj čítačka, kamera, senzor, vysielač, osvetlenie sú prepojené a komunikujú medzi sebou. Vďaka tomuto prepojeniu IoT (internet of thinks) môžu prístroje výrobu riadiť do istej miery sami. Umelá inteligencia a samoučiace sa algoritmy na elimináciu chybovosti systému a optimalizáciu procesov už začína posúvať výrobky k dokonalosti.

Nesmieme zabudnúť okrem iného na 3D skenovanie navrhnutého prototypu a jeho prevod do reálnej podoby 3D modelu, čo vedie k bezvýkresovej výrobe a prepojeniu celého výrobného procesu.

Vďaka týmto technológiám sa celý proces výroby nielen viac zefektívni a zrýchli, ale hlavne presunie ľudskú prácu z manuálnej, a ešte stále rutinnej, na tvorivú.

V praxi dnešnej doby

Z celosvetového prieskumu okolo Priemyslu 4.0 medzi viac ako 1600 manažérmi z 19 krajín, desiatich rôznych odvetví a firiem s priemerným výnosom 7,4 mld. dolárov, ktorý vlani v auguste uskutočnila spoločnosť Forbes Insights v spolupráci s Deloitte Global vyplýva, že trend inteligentnej výroby oveľa lepšie využijú začínajúci, resp. malé a stredné podniky ako súčasní lídri trhu. Tí chápu, že je nutné investovať do technológií, ale zároveň pre nich môže byť ťažké uchopiť nové príležitosti.

Celosvetový gigant Bosch v novej generácii rozhodne nezaháľa. Na trhu predstavil už niekoľko produktov a riešení pre priemysel 4.0, okrem iného napríklad Bosch TraQ, ktorého cieľom je online monitoring prevážaného výrobku a odosielanie dát o vibráciách, vlhkosti, teplote či otrasoch užívateľovi, ktorý v reálnom čase môže podnikať protiopatrenia, všetko pomocou snímačov, ktoré dáta odosielajú.

BOSCH ACTIVEASSIST alebo šikovný dielenský stôl. Asistenčný systém, ktorý zjednodušuje rôzne montážne práce pomocou interaktívneho sprievodcu, krok za krokom. Softvér ukazuje presný postup pomocou svetiel a zobrazenia na monitore, prípadne pracovnej ploche. Zároveň systém skenuje pohyb pracovníka, vďaka čomu vyhodnocuje správnosť pracovných činností. Na základe zberu dát umelá inteligencia vyhodnotí efektivitu pracovných postupov.
 
 

Živý nábytok

V priemysle 4.0 bude musieť aj súčasný pracovný stôl prejsť premenou, aby pre neho bolo uplatnenie aj v budúcnosti. Automatizácia výroby a robotizované pracovisko sú technológie, ktoré dobre poznáme a stále modernizujeme. Vývoj dielenského nábytku, ktorý vyrábame, je neoddeliteľnou súčasťou a neustále sa mu venuje tím ľudí. Od prvého stola VARIANT sa mnohé zmenilo a veríme, že ani v novej generácii sa nestratíme. Ako, do akej podoby a úžitkových vlastností sa súčasný dielenský nábytok pretransformuje v tejto chvíli nie je celkom jasné. Jediné čo môžeme s istotou povedať je, že zmena už začala.


 

Podobné články o nábytku

Prejsť do blogu
Vzala by som si jeden ružový dielenský vozík pre seba a modrú skriňu pre manžela
  • Dátum pridania 08. 10. 2021

Vzala by som si jeden ružový dielenský vozík pre seba a modrú skriňu pre manžela

Emancipácia ženám priniesla nielen volebné právo, ale predovšetkým celkovú zmenu myslenia. Začali viac veriť vo svoje schopnosti a postupne sa zapojili aj do profesií, ktoré sú tradične považované za mužské. Dnes už sa nikto nepozastaví nad programátorkou, sudkyňou alebo špičkovou lekárkou (pritom prvá česká doktorka medicíny promovala až v roku 1902!).

Prečítať článok
Pod pojmom dielenský nábytok si dnešné dieťa predstaví kancelársky stôl a stoličku. A čo až vinkel, šublera alebo mafel?
  • Dátum pridania 17. 10. 2021

Pod pojmom dielenský nábytok si dnešné dieťa predstaví kancelársky stôl a stoličku. A čo až vinkel, šublera alebo mafel?

Mnohí si myslia, že dnešné deti sú lenivé, neohrabané a nešikovné. Málokto sa už ale zamýšľa nad tým, prečo to tak v skutočnosti je, či vôbec je to pravda a do akej miery. Pre skoršiu generáciu bolo normálne veci opravovať a to nielen v práci, ale aj vo svojich domácnostiach. Klasický ponk mal vo svojej garáži či dielni každý muž a dielenské skrine, dielenské stoly a najrôznejšie náradie bolo každodenným chlebom väčšiny zamestnancov. Dnešné deti také zázemie nemajú ani doma, ani v školách, ako to bolo predtým.

Prečítať článok
Predchádzajúci Nasledujúce